fbpx Recap of the College of Engineering Awards Banquet Sponsored by Tau Beta Pi | University of Kentucky College of Engineering

Recap of the College of Engineering Awards Banquet Sponsored by Tau Beta Pi

May 02, 2019

The annual College of Engineering Awards Banquet sponsored by Tau Beta Pi took place April 9, 2019 at the Bill Gatton Student Center.

The annual College of Engineering Awards Banquet sponsored by Tau Beta Pi took place April 9, 2019 at the Bill Gatton Student Center. Lee Todd (BSEE 1968), who served as the University of Kentucky’s president from 2001-2011, gave the keynote address.

The awards, arranged by department, are below.  

 

College of Engineering Awards

Engineering Alumni Association Senior Leadership Award: Amna Al-Jumaily

Lou Takacs Engineering Co-op Award: Kelly Lynch

Henry Mason Lutes Award for Excellence in Engineering Education: T.W. Wu  

 

Tau Beta Pi Awards

Most Outstanding Senior: Ali Crupper

Most Outstanding Graduate Student: Sydney Norman

Most Outstanding Staff: Jennifer Doerge

Most Outstanding Professor: Sarah Wilson

Dr. Bruce L. Walcott Tau Beta Pi Most Outstanding Service Award: Jerzy Jaromczyk  

 

F. Joseph Halcomb III, M.D. Department of Biomedical Engineering

Outstanding Teacher: David Pienkowski

Outstanding Graduate Student (Masters): Matthew Ballard

Outstanding Graduate Student (Doctoral): Siavash Mazdeyasna  

 

Department of Biosystems and Agricultural Engineering

Frank Woeste Award: Danielle Hockensmith

Outstanding Sophomore: Katie Emmert

Outstanding Junior: Cynthia Arnold

Outstanding Senior: Eric Vanzant

Outstanding Experiential Learning: Ashlee Edmonson

Outstanding Teacher: Alicia Modenbach  

 

Department of Chemical and Materials Engineering

AIChE Outstanding Senior Member: Dylan Shoulders

Omega Chi Epsilon Outstanding Student: Olivia Johnston

Outstanding Chemical Engineering Junior Award: James Obute (Honorable Mentions: Sarah Kintner, Maelyn Kiser, Kelly Lynch, Rachel Monroe, RJ Vogler)

Outstanding Chemical Engineering Senior Award: Rebecca Pickman (Honorable Mentions: Amy Joseph, Thomas Ostertag, Taylor Scott, Ben Stacy)

Outstanding Chemical Engineering Graduate Students: Arif Khan, Xiaobo Dong, Hongyi Wan

Outstanding Chemical Engineering Teacher Award: Sarah Wilson

Outstanding Materials Engineering Junior Award: Thomas Chaney ( Honorable Mention: Isabella Ritz)

Outstanding Materials Engineering Senior Award: Nicholas Telesz (Honorable Mention: Muhammad Javed)

Outstanding MSE Graduate Students: Yikai Wang, Michael Detisch

Outstanding Materials Engineering Teacher Award: Thom Cochell 

 

Department of Civil Engineering

Vincent and Roxanne Drnevich Award for Undergraduate Excellence: Auburn Mattingly (inaugural award)

Outstanding Junior: Walter Johnson

Outstanding Senior: Abby Burke

Outstanding Master’s Student: Ethan Russell

Outstanding Civil Engineering Ph.D. Student: Erika Hernandez

Outstanding Faculty: Gabriel Dadi  

 

Department of Computer Science

Outstanding Academic Performance: Joshua Baunach, Angelina Grosso, Austin Rice, Matthew Thompson

Outstanding Ph.D. Student: Vijay Shah

Outstanding Teaching Assistant: Md Tariqul Islam

Outstanding Graduating Senior: Tanner Coffman

Outstanding Teacher: Greg Wasilkowski

Thaddeus B. Curtz Memorial Scholarship: Yu Zhao  

 

Department of Electrical and Computer Engineering

Alex Romanowitz Memorial Award: Edward Ojini

Robert L. Cosgriff Award: Sophia Saderholm

Outstanding Computer Engineering Junior: Josh Hayes

Outstanding Computer Engineering Senior: Angus Brechbill

Outstanding Electrical Engineering Junior: Cory Light

Outstanding Electrical Engineering Senior: Tyler Williams

Outstanding Teacher in Electrical and Computer Engineering: Hank Dietz  

 

Department of Mechanical Engineering

ASME Bluegrass Section Outstanding Scholars: Logan Hogge, Macall Campbell, Kristen Price, and Sydney Litterer

J.W. May Achievement Award: Ashab Ahmed

Pi Tau Sigma Outstanding Sophomore: Josephine Wendroth

Outstanding Junior: Sarah Cox  

Outstanding Senior: Macall Campbell

Outstanding Teaching Assistant: Raghava Davuluri

Outstanding Master’s Student: Jonathan Chen

Outstanding Doctoral Student: Ehsan Saghaian

ASME Outstanding Faculty: T.W. Wu  

 

Department of Mining Engineering

Outstanding Junior: Adam Ohab

Outstanding Senior: Sarah Fay

Academic Excellence Award: Sarah Fay

Mu Nu Gamma Junior Academic Achievement Award: Zebulon Hart

Outstanding Faculty: Zach Agioutantis  

 

UK Paducah

UK Paducah Outstanding Teacher in Paducah: Chemical Engineering:  Derek Englert

Outstanding Teacher in Paducah: Mechanical Engineering:  Sergiy Markutsya