Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Recap of College of Engineering Awards Banquet sponsored by Tau Beta Pi

College of Engineering Awards

Engineering Alumni Association Senior Leadership Award: Joshua Feinn, Lindsey Gillaspie

Lou Takacs Engineering Co-op Award: Damarcus Smiley

Henry Mason Lutes Award for Excellence in Engineering Education: Czarena Crofcheck


Tau Beta Pi Awards

Most Outstanding Senior: Grant Boggess

Most Outstanding Staff: Nancy Miller

Most Outstanding Professor: Tom Dziubla

Dr. Bruce L. Walcott Tau Beta Pi Most Outstanding Service Award: Suzanne Weaver Smith


Joseph Halcomb III, M.D. Department of Biomedical Engineering

Outstanding Teacher: Babak Bazrgari

Outstanding Graduate Student (Masters): Sarah Thomas

Outstanding Graduate Student (Doctoral): Milad Vazirian


Department of Biosystems and Agricultural Engineering

Frank Woeste Award: Smruti Patil

Outstanding Junior: Amanda Williams

Outstanding Senior: Ulalo Chirwa

Outstanding Teacher: Czarena Crofcheck


Department of Civil Engineering

Outstanding Junior: Allison Laber

Outstanding Senior: Freddy Lause

Outstanding University Scholar: Travis Watts

Outstanding Graduate Student: Ethan Adams

Outstanding Teacher: Gabriel Dadi, Kelly Pennell


Department of Electrical and Computer Engineering

Outstanding Computer Engineering Junior: Stephanie McCormick

Outstanding Computer Engineering Senior: Travis Renton, Angelo Stekardis, Zachary Davis

Outstanding Electrical Engineering Junior: Galvin Greene

Outstanding Electrical Engineering: Dylan Staples

Alex Romanowitz Memorial Award: Abby Shelton

Robert L Cosgriff Award: Gabe Smith

Outstanding HKN Junior: Cole Richardson

Outstanding HKN Senior: Lucian Hymer

Outstanding Academic Performance in Computer Science: Lindsey Gillaspie

Outstanding Teacher in Electrical and Computer Engineering: Jeffrey Ashley

Tau Beta Pi Outstanding Graduate Student: Paul Eberhart


Department of Chemical and Materials Engineering

AIChE Senior: Joshua Feinn

Omega Chi Epsilon Outstanding Senior Member: Ava Vargason

Outstanding Chemical Engineering Junior Award: Luke Wesley

Honorable Mentions: Park Huff; Lauren Mehanna; Abby Munsterman

Outstanding Chemical Engineering Senior Award: Emily Daley

Honorable Mentions: Jonathan Coburn; Sarah Smith; Ava Vargason

Outstanding CME Graduate Students: Syed Islam; Abhishek Kognole

Outstanding Chemical Engineering Teacher Award: Sarah Wilson

Outstanding Teacher in Paducah: Jeff Seay

ASM International Bluegrass Chapter Scholarships: Hannah Frankel; Mujan Seif

Outstanding Materials Engineering Junior Awards: Benjamin Begley; Hannah Goldstein

Outstanding Materials Engineering Senior Awards: Grant Boggess; Mujan Seif

Outstanding MSE Graduate Students: Pei Cai; Tao Chen

Outstanding Materials Engineering Teacher Award: John Balk


Department of Computer Science

Outstanding Academic Performance: Sam Davidson, Zack Anderson, Kathleen Clark, Roxanne Coburn

Outstanding Teaching Assistant: Tawfiq Salem

Outstanding Graduating Senior: Ethan Smith

Outstanding Teacher: Raphael Finkel

Thaddeus B. Curtz Memorial Scholarship: Menghua Zhai


Department of Mechanical Engineering

ASME Bluegrass Section Outstanding Scholar: William Jones

J.W. May Achievement Award: Matthew Ebert

Pi Tau Sigma Outstanding Sophomore: Kristen Price

Outstanding Junior: Sydney Litterer

Outstanding Senior: Katherine Burgess

ASME Outstanding Faculty: L. Scott Stephens

Outstanding Teacher in Paducah: Jack Maddox


Department of Mining Engineering

Outstanding Senior: Brooklyn Yonts

Academic Excellence Award: Brooklyn Yonts

Outstanding Teacher: Zacharias Agioutantis

Junior Academic Achievement Award: Chandler Absher, Trevor Rosania